Sparpaketet hotar demokratin

Greklands svältkur framstår alltmer som ogenomtänkt och omänsklig.

De hårda besparingarna leder till allt sämre levnadsvillkor som faktiskt kan bli ett reellt hot mot Greklands hela demokratiska styresskick.

Att kuren tvingar föräldrar att lämna sina barn till barnhem för att de inte längre kan försörja dem, att matutskänkningen på gator och torg ökar explosionsartat och att familjer får lämna sina bostäder visar tydligt att euroländernas så kallade stödpaket förbisett vikten av att upprätthålla folks vardag.

Tyvärr verkar ambitionen att sätta det europeiska banksystemet i funktion efter finanskrisens härjningar fullständigt ha utraderat all mänsklig omtanke så att endast ekonomiska överväganden kvarstår.

Om inte Grekland betalar sina gigantiska skulder, menar omgivande länder, kan både banker och euron hotas vilket kan dra med sig andra krisländer, som Irland, Italien, Portugal och Spanien. Det i sin tur kan drabba kärnländer som Tyskland och Frankrike.

Tysklands förbundskansler Angela Merkel har till och med redan ställt sin inrikespolitiska trovärdighet på spel när hon lovat att inga tyska pengar ska gå till att betala för den grekiska krisen.

Därför måste nu Greklands undersköterskor, industriarbetare och affärsbiträden själva offra sin välfärd, sitt jobb, sin inkomst och ge upp rättigheter på arbetsmarknaden för att betala den grekiska statens skulder till Europas banker.

Ingen verkar längre snudda vid tanken på att det kanske inte var de grekiska undersköterskorna, industriarbetarna och affärsbiträdena som en dag beslöt sig för att sätta sprätt på några hundra miljarder euro och därmed skapa en eurokris.

Är det då rätt att låta dessa människor i slutänden bli sittande med Svarte Petter och få sina liv raserade?

Minimilönerna sänks med 22 procent, 150 000 statsanställda sparkas, lönestopp införs, och ytterligare nedskärningar på 3,0 miljarder euro utlovas för statsbudgeten 2012.

Det är en omänsklig kur som driver människor mot fattigdom.

Med all säkerhet kommer maktförskjutningen på arbetsmarknaden att påskyndas än mer i krisens spår.

Enligt OECD förde finanskrisen redan 2008 med sig fler otrygga anställningar och färre fasta tjänster över hela Europa.

Och trots att krisen är övervunnen på de flesta håll består det nya europeiska mönstret med fler otrygga anställningar.

Det vi nu ser i Grekland är ännu större inskränkningar i fackliga rättigheter, vi ser en kraftig nedmontering av den grekiska arbetsrätten.

Risken är uppenbar att den maktförskjutning som nu sker i Grekland innebär en bestående och djupgående försvagning av fackliga rättigheter.

Och på sikt kan hotet bli än starkare. Grekland balanserar redan på gränsen till hur ett land kan styras och fortfarande kallas en demokrati.

Den tidigare styrande militärjuntan i Grekland föll så sent som 1975 och vill det sig illa är dagens demokrati endast en parentes i Greklands historia.

Direkt efter omröstningen i det grekiska parlamentet i söndags uteslöts 43 folkvalda parlamentsledamöter från sina partier med omedelbar verkan för att de röstade fel. Det känns som en obehaglig återklang från tiden före 1975.

Om de våldsamma demonstrationer som samtidigt pågick utanför parlamentsbyggnaden sa premiärminister Lucas Papademos att de inte har någon plats i en demokrati.

Det är riktigt. Att bränna ned biografer och slå sönder skyltfönster är inte meningsfullt, hur mycket man än ogillar parlamentets beslut.

Men ännu viktigare är att Lucas Papademos själv inte hör hemma i en demokrati. Papademos är inte folkvald. Han är tillsatt för att driva igenom de ekonomiska sparprogram och de gigantiska miljardutbetalningar som bankerna inom och utanför Grekland kräver, oavsett hur grekerna själva röstar i allmänna val.

En liten öppning skönjs dock. Det är att Grekland kanske kan få en viss nedskrivning av sin skuld.

En kompletterande och självklar väg borde vara att Grekland dessutom lämnar eurosamarbetet.

Greklands skuld skulle inte påverkas i så hög grad som ibland görs gällande av ett utträde, därför behövs ändå en skuldavskrivning, men om Grekland också inför en egen valuta kan den inhemska ekonomin snabbare återhämta sig utan att befolkning­en behöver ta hela smällen.

Det är mer skonsamt att låta valutan falla än att sänka lönerna och göra människor fattigare, vilket är den enda vägen som erbjuds i dag.

Med en egen valuta som faller i värde skulle Grekland få samma skjuts som den fallande svenska kronan gav svensk ekonomi under finanskrisen.

När den svenska kronan föll klagade Finland högljutt, något som varken Riksbanken eller den svenska regeringen brydde sig om.

Om Grekland lämnar euron och den nya valutan faller kommer betyd­ligt mäktigare länder att klaga, som Tyskland och hela det övriga euroområdet.

Därför får grekiska undersköterskor, industriarbetare och affärsbiträden fortsätta göda bankerna med sina allt lägre löner, allt högre arbetslöshet och alltmer urholkade välfärd.

Allt medan det grekiska parlamentet riskerar att förvandlas till en marionettförsamling under en ledare som inte är vald i demokratiska val.

Martin Klepke
08-796 27 06 @martinklepke

  • http://twitter.com/BoiBromma Bo Molander

    Så vem ska betala då? Vänsterideologier bygger alltid på att ”någon annan” ska betala eller är ansvarig. Aldrig du själv. Här har ett land under tio års tid glatt lånat pengar som samtliga har satt sprätt på. Beslutat av en demokratiskt vald regering. Är det då inte rättvist att alla delar bördan när nu skulden ska betalas? 

    • Anonym

      ”Högerideologier” bygger alltid på att ”alla pengar tillhör högern och dess elit”.

      De som vidlyftigt lånat ut till Grekland får stå sitt kast. Länder som framförallt Tyskland bör rättmätigt vara med och betala för kalaset, ett Tyskland som genom sitt överskott i bytesbalansen tjänat enorma belopp på att andra länder har underskott i bytesbalansen, däribland Grekland. 
      Grekland bör omedelbart ställa in sina betalningar och  strunta i alla  IMF:s ”råd” som definitivt inte är råd hur de skall komma ur sin ekonomiska knipa.  Grekland bör ta lärdom av hur Argentina löste sin kris, ja varför inte också inspireras av hur Island skötte det.

    • Anonym

      ”Högerideologier” bygger alltid på att ”alla pengar tillhör högern och dess elit”.

      De som vidlyftigt lånat ut till Grekland får stå sitt kast. Länder som framförallt Tyskland bör rättmätigt vara med och betala för kalaset, ett Tyskland som genom sitt överskott i bytesbalansen tjänat enorma belopp på att andra länder har underskott i bytesbalansen, däribland Grekland. 
      Grekland bör omedelbart ställa in sina betalningar och  strunta i alla  IMF:s ”råd” som definitivt inte är råd hur de skall komma ur sin ekonomiska knipa.  Grekland bör ta lärdom av hur Argentina löste sin kris, ja varför inte också inspireras av hur Island skötte det.

    • http://twitter.com/Staffanito Staffan

       Det rättvisa vore väl att de som tjänat mest på karusellerna, bankerna och Greklands förmögna, fick betala? Inte de vanliga greker som arbetar bland de hårdaste i EU? Sen handlar det ju inte bara om lån och skuld, utan också om inlåsningen i euron som är totalt kontraproduktiv och bara bidragit till att förvärra Greklands ekonomiska läge.

  • http://twitter.com/Staffanito Staffan

    Underbart att LO-tidningen tar bladet från munnen. Men gör LO det? Wanja L-W, denna LOs mest imkompetente ledare genom tiderna, var ute och försvarade europakten, som Europafacket tar avstånd från, för ett par veckor sedan.  Europakten är samma svältkurspolitik som i Grekland, upphöjd till EU-norm.

  • Anonym

    Ehhh… för er information; Europa har fullständigt öst pengar över Grekland och Martin vill att de ska få ännu mer. Tänk om Martin istället kunde propagera för att mer än en bråkdel av pengarna skulle gå till något Afrikanskt land där svält råder istället för att ösa ännu mer pengar över en gökunge som under alltför många år levt över sina tillgångar. Behandla Grekland som alla andra u-länder som behöver bistånd istället.

    • Anonym

      Europeiska privata storbanker  har fullständigt huvudlöst öst krediter över Grekland,  allt i syfte att få Grekland att köpa varor av tyska och franska företag.  På det har dessa banker fått enorma ränteintäkter och kunnat lyfta enorma vinster, som delats ut till bankernas ägare. 
      Tyskland och Frankrikes exportindustrier har i sin tur tjänat enorma belopp på att kunna kränga sina prylar till bl.a. Grekland.   Vad vi ser idag är hur man vill ha ytterligare betalt i form av ockerräntor på krediterna, som man vill tvinga det grekiska folket att betala genom nedskärningar.

      Det är alltså tydligt att de som -verkligen- levt över sina tillgångar är länder som Tyskland och Frankrike, och att de vill fortsätta att leva över sina tillgångar, samt  att de bereds möjlighet att göra det genom att tvinga grekiska pensionärer, offentliga anställda och låglönebetalda privatanställda att betala det.

      Man skall givetvis behandla dessa privata europeiska storbanker såsom de förtjänar, dvs de får stå för konsekvenserna av sitt handlande.

      • Anonym

        Bankerna har förlorat en massa pengar och kommer att förlora ännu mer, så det behöver du inte vara orolig för. Men det fråntar inte grekerna sitt eget ansvar. Du kanske tycker att omvärlden ska fortsätta göda Grekland så att de kan fortsätta leva oansvarigt på andras pengar? Ge Grekland några tusen miljarder och inom något år har de bränt pengarna för att återigen som den omättliga gökunge de är komma tillbaka och begära ännu mer pengar. Eller så låter vi grekerna ta eget ansvar och får dem att förstå att ska man ha ett fungerande samhälle måste de betala skatt som man gör i övriga Europeiska länder. Jag har väldigt svårt för din attityd att det alltid är någon annans ansvar. När någon i Sverige inte kan sköta sin ekonomi kan denne få en god man. Grekland är i behov av tvångsförvaltning så att de kan lära sig sköta sin egen ekonomi någon gång utan att komma till andra och begära mer pengar.

        • Anonym

          Bankerna förlorat pengar? Jaja, och rödluvan är inte en fiktiv person.
          Det är helt uppenbart att du har noll koll på fakta.

          Att du har svårt för min ”attityd” beror på att det är din egen -nidbild- av min attityd.  Jag har ju förklarat för dig att bl.a Tyskland och Frankrike har levt över sina tillgångar och att de försöker låta grekerna på gatan betala det.

          Din liknelse med en god man haltar f.ö. betänkligt. En god man jobbar inte häcken av sig för att dränera sin klients ekonomiska resurser, såsom man nu gör med Grekland.  Grekland bör ställa in alla sina betalningar, såsom Argentina gjorde.

          • Anonym

            Din teori är alltså att Tyskland levt över sina tillgångar och låtit (och låter) grekerna betala för det? Haha, den var för bra för att vara sann. Med sådana argument kan man ju friskriva sig från allt ansvar vad man är tar sig till med. ”Det är Reinfeldts fel att jag stal för jag får inte tillräckligt mycket i bidrag”.

            Grekerna torde vara Västeuropas största skattesmitare. Hade det inte varit bättre om grekerna betalat in sin skatt som alla andra? Anser du det vara rätt att smita från skatten och sedan kräva att andra står för välfärden istället?

          • Anonym

            Det är inte bara en teori utan ett faktum. Det faktumet motsäger inte att Grekland har del i sina egna problem. Det att framförallt de välbärgade grekerna, upp till de superrika låtit bli och alltjämt fortsätter att låta bli att betala skatt är förstås problem av magnitud som måste åtgärdas. Men det ingår inte i de odemokratiska tvången pådyvlade av de huvudlösa utlånarna. Ty tanken är att fotfolket skall betala, de som inte alls kunnat smita från skatt,  såsom de välbärgade och superrika kunnat.

            För Grekland gäller det att ställa in betalningarna till ockerlångivarna och se till att framförallt de välbärgade och superrika börjar betala skatt. Då kommer de kunna komma igen hyfsat snabbt. Det visar exempel från andra länder.

          • Anonym

            Det är en myt att de ”vanliga” grekerna lydigt betalar sin skatt. Det är väldigt vanligt att ”vanliga” greker som har en anställning tar ut en del av lönen svart. Det ser ut som de har en deltidsanställning men jobbar heltid och plockar ut svart lön. Skattemitarkulturen genomsyrar hela Grekland och inte bara de välbärgade.

            Visst kan Grekland ställa in betalningarna men det är naivt att tro att det skulle vara så särskilt mycket bättre för det grekiska folket. Det lär bli ett ordentligt stålbad ändå. Problemet med Grekland är att de inte har någon ordentlig tillverkningsindustri som gynnas exportmässigt av en lågt värderad valuta.Grekland producerar ingenting. De har levt på lånade pengar och turism och då är det till föga hjälp att gå ur Eurosamarbetet och ställa in betalningarna. Ingen kommer att låna ut pengar till Grekland då och man behöver inte vara ett snille för att inse vad det betyder för statsanställda och pensionärer som väntar på sina löne- och pensionsutbetalningar.

          • Anonym

             Näe, något snille är du bevisligen inte, ty  då hade du inte så fullständigt missuppfattat vad som är myten gällande greker ovilja att betala skatt.
            Vanliga greker har inte alls den möjlighet att smita från skatt som de välbärgade har och gör det inte heller.

            Givetvis är det bättre för grekerna att ställa in betalningarna än att göda ett antal ockrare som gör allt för att dränera de som skapar landets resurser.  Att det skulle innebära en soft resa har ingen sagt, men det är klart bättre än att låta Tyskland och Frankrike diktera villkoren.

            Sedan är det förstås rena dumheterna att Grekland inte producerar någonting. Hur tror du egentligen ockrarna, som stryper  Greklands ekonomi, får betalt om inte Grekland också producerar någonting?

            Vidare tycks du inte förstå att om länder som Tyskland har överskott i sin handelsbalans  innebär det att något annat land måste ha underskott.  Alla länder kan nämligen inte ha överskott samtidigt. Så ett omvänt scenario, med ett grekiskt exportöverskott och ett tyskt underskott,  vad tror du då man från tyskt håll skulle tycka om att Grekland dikterade tysklands ekonomiska villkor, allt i syfte att Grekland fortsatt skulle kunna ha överskott i sin handelsbalans? Svaret är förstås givet, de skulle inte acceptera det.

            I övrigt vet man genom Argentina som exempel att det bara är nonsens helt utan bäring att ”Ingen kommer att låna ut pengar” . Det sa man nämligen även gällande Argentina,  och fel i kubik hade de som sa det.

          • Anonym

            Fina ad hominemargument du kommer med. Men du kanske trodde att du skulle förvåna mig med dessa? Få mig ur balans. Chocka mig lite? Nej, av någon anledning var det precis vad jag förväntade mig. Något inlägg till och sedan brister det…

            Du tror alltså att grekerna känner sig bättre till mods om de ställer in betalningarna? Fattiga som kyrkråttor men Tyskland har inte fått diktera villkoren?

            Men om nu Grekland är ett så framgångsrikt land som du verkar tro så kanske du kan berätta för oss andra vilka fantastiska exportsuccéer som snabbt skulle få Grekland på fötter igen efter att ha gått ur eurosamarbetet och släppt valutan fri? Jodå, visst har Grekland en industri. Men varför slår tanken mig att det finns andra länder som kortsiktigt skulle gynnas bättre än just Grekland om man släppte valutan fri och den sjönk som en sten?

          • Anonym

            Visst är de fina och kanske brister det för dig, vad vet jag. Detsamma kan jag dock inte säga om din offerkofta och dina hembyggen till halmgubbar. De får dig inte att framstå mer påläst, om du trodde det.

            Dina inlägg avslöjar att du inte förstår exportens primära syfte, att betala importen. Grekerna har en inhemsk ekonomi de måste värna för sin egen överlevnads skull, utan den inget Grekland. Den är för Grekland, precis som för Sverige (vårt massiva exportöverskott till trots), oerhört mycket viktigare än exporten.
             
            Men de tokerier som du promotar som lösning, innebär att grekerna frivilligt skall acceptera att även den inhemska marknaden åderlåts, att ett massiv värde av det den producerar av greker för greker, måste flyttas till utländska ockrare.
            Och det vill du få någon att tro är  bästa lösningen för grekerna?

            Det är ju glädjande att du åtminstone kommit till insikt att Grekland producerar något. Men du har uppenbarligen en bra bit kvar tills du förstår att de producerar en massa olika produkter och tjänster för sin inhemska ekonomi, ämnat för grekerna.