Väljarna sviker alliansen

SCB:s partisympatiundersökning är entydig:

Väljarna sviker alliansens politik!

För att inte hemfalla åt borgerlig medias vinklade nyhetsrapportering måste genast sägas att förändringarna mellan blocken är små.

De flesta kommentarer har dessutom som väntat valt att inrikta sig på Socialdemokraternas vikande siffror, 27,7 procent jämfört med 30,7 i valet.

Men ser vi till blocken har alliansen faktiskt tappat väljarstöd och oppositionen S, V och MP har tillsammans gått fram med 1,0 procentenheter.

Det är smått fantastiska siffror.

Att en opposition kunnat gå fram mitt under ett fullständiga bombardemang av negativa skriverier och att en regering kunnat backa trots en total frånvaro av saklig granskning av deras politik kan bara innebära en sak, att väljarna trots tystnaden märker av effekterna av regeringens politik.

Den stora vinnaren är miljöpartiet som går fram 4,4 procent sedan valet. Det är kanske förhastat att tala om en röst på miljöpartiet som en missnöjesröst, men tydligt är att MP mycket väl kan ha agerat som uppsamlingsparti för dem som vill markera mot regeringens reformer när Håkan Juholt inte tillåtits prata politik.

Då sjönk även Socialdemokraternas siffror i Stockholm, där de dessförinnan var på väg upp.

SCB-siffrorna är därmed betydligt gynnsammare siffror än vad de flesta kommentarer gör gällande och riktar en tydlig uppmaning till de partier, oavsett var de befinner sig på den politiska skalan, som vill få gehör bland väljarna:

Fortsätt tala politik, fortsätt reagera mot utförsäkringar som ställer människor på bar backe efter ett helt yrkesliv, fortsätt slå ned på Europas sämsta a-kassa, på att resultaten i svenska skolor rasar i europeisk jämförelse, att barnfattigdomen breder ut sig samtidigt som välfärdsföretagens vd:ar och ägare för ut miljardvinster av skattepengar, och reagera mot att arbetslösa hänvisas till släktingar i stället för att få hjälp att åter delta i produktionen, att arbetslösheten negligeras och att speciellt ungdomsarbetslösheten ökar i stället för sjunker i takt med att ungdomslönerna pressas ned.

Fortsätt prata politik, då stiger siffrorna.

Martin Klepke
08-796 27 06 @martinklepke

  • Jörgen

    Ja, tydligt. Fortsätt med politiken. Men varje gång Håkan försöker prata politik vinklas det till att handla om hans person och spekulationer om sossarnas interna strider.

  • Tommy Carlsson, Malmö

    Det rödgröna samarbetet har upphört och finns inte längre. Därför är det fel att tala om S, V och MP som ett block. Lägger man där till att en majoritet av MP:s aktiva politiker kan tänka sig att bilda regering med M, så är resultatet av opinionsundersökningen en dyster läsning.

    • Anonym

      Det är inte fel att tala om S, V och MP som _opposition_. Var flipflopperpartiet MP landar vet ingen än. Idag är de i opposition och ingår inte i den Moderatstyrda minoritetsregeringen.

      • Rättrådig

        Dom tappade väl lusten när Billström lurade skjortan av Maria Ferm!Hon har varit tyst nu en tid.Tack Billström!

  • Pingback: Statsminister utan ansvar och visioner « Ett hjärta RÖTT

  • http://pulse.yahoo.com/_MZFSLFIVQU57KR6ZXX5KAV6754 Lars

    Ja, det går ju att läsa allt som ”fan läser bibeln”….men att SCB siffrorna i själva verket var POSITIV för oppositionen och S, det är väl ändå att bra på för mycket.

    • Anonym

      Näe, det förklaras ju tydligt i artikeln varför det ser ljusare ut för oppositionen än hur det framställ i mainstream media. Fast det är förstås obehagligt för om man tillhör den troende högern.