Strejkvåg drar fram över Kina

Oron på den kinesiska arbetsmarknaden ökar. Allt fler anställda strejkar i takt med att deras inkomster sjunker.

Fler än 10 000 arbetare har strejkat de senaste veckorna i områdena Shenzhen och Dongguan som ligger i den kinesiska Guangdongprovinsen.

– Det har blivit oroligare på arbetsmarknaden, säger Geoffrey Crothall på China Labour Bulletin till tidningen Financial Times.

Den ekonomiska krisen i EU och USA märks på fabrikerna i Kina. Orderna blir färre och flera företag har därför kapat övertiden.

– De har svårt att klara sig på sin vanliga grundlön, säger Geoffrey Crothall till tidningen.

En anställd inom elektronikindustrin har, enligt China Labour Bulletin, en grundlön på cirka 1 700 kronor i månaden men med övertid får de ut cirka 3 000 kronor i månaden.

Den senaste strejken bröt ut på en Taiwanesisk datorfabrik i Shenzhen.
Den 17 november utbröt en annan strejk på en Taiwanesisk skofabrik i Dongguan. Cirka 7 000 arbetare gick då ut på gatorna och demonstrerade då de fick besked om lönesänkningar och att 18 anställda skulle sägas upp.

Det kärva ekonomiska läget har även fått jordbrukarna att protestera mot en alla sämre ekonomi. I måndags demonstrerade 5 000 i staden Wukan.

Samtidigt som oroligheterna på arbetsmarknaden blir större utvecklas fortfarande den kinesiska ekonomi starkt jämfört med omvärlden.

Enligt en rapport från svenska ambassaden i Peking så växte den kinesiska ekonomin med 9,4 procent de tre första kvartalen i år och prognosen är att lönerna ökar 13 procent nästa år.

Inkomstskillnaderna mellan stad och landbygd är dock stor och prisökningar spär på den sociala oron i landet.

Erik Larsson
08-796 25 36 @Erik_Larsson

Kommentera den här artikeln

  • Hisingsbrev

    Exportindustrin i Kina ägs till 60% av utländska bolag och specifikt elektronikbranchen 86 %. Så det är klart de drabbade arbetarna sitter i en dubbel rävsax, när det krisar i väst. 


  • Utblick

    <h4><a href="http://arbetet.se/2013/05/17/efter-husraset-fick-varlden-nog/">Erik Larsson</a></h4>
    <a href="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2013/05/eriklarsson2013.jpg/"><img class="alignnone size-full wp-image-63048" alt="Erik Larsson" src="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2013/05/eriklarsson2013.jpg" width="204" height="124" /></a>
    <h3><a href="http://arbetet.se/2013/05/17/efter-husraset-fick-varlden-nog/">Efter husraset fick världen nog</a></h3>

  • Ledare

    <h4><a href="http://arbetet.se/2013/05/02/alla-manniskors-lika-varde-maste-vara-just-allas/">Martin Klepke</a></h4>
    <a href="http://arbetet.se/2013/05/02/alla-manniskors-lika-varde-maste-vara-just-allas/"><img class="alignnone size-full wp-image-56381" title="Martin Klepke nya" alt="" src="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2011/05/Martin-Klepke-ny2.jpg" width="204" height="124" /></a>
    <h3><a href="http://arbetet.se/2013/05/02/alla-manniskors-lika-varde-maste-vara-just-allas/">Öppna inte för mörkrets makter</a></h3>

  • Arbetet på Facebook

  • Arbetet på Twitter

    Medarbetarna på Arbetet:


  • Sista ordet

    <h4><a href="http://arbetet.se/2013/05/17/du-dricker-val-inte-fel-ol-i-sommar/">Lennart Lundquist</a></h4>
    <a href="http://arbetet.se/2013/05/17/du-dricker-val-inte-fel-ol-i-sommar/"><img class="wp-image-58310 alignnone" title="Lennart Lundquist ny" alt="" src="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2011/04/Lennart-Lundquist-ny2.jpg" width="204" height="124" /></a>
    <h3><a href="http://arbetet.se/2013/05/17/du-dricker-val-inte-fel-ol-i-sommar/">Du dricker väl inte fel öl i sommar?</a></h3>

  • Ekonomi

    <h4><a href="http://arbetet.se/2013/05/17/hall-isar-mal-och-medel/">Anders Eld</a></h4>
    <a href="http://arbetet.se/2013/05/17/hall-isar-mal-och-medel/"><img class="alignnone size-full wp-image-56028" title="anders_eld" alt="" src="http://arbetet.se/wp-content/uploads/2013/01/anders.png" width="204" height="124" /></a>
    <h3><a href="http://arbetet.se/2013/05/17/hall-isar-mal-och-medel/">Håll isär
    mål
    och medel</a></h3>