Skicka "Uteblivet bidrag dålig jobbmorot" till en vän

E-posta Uteblivet bidrag dålig jobbmorot till någon du gillar

* Obligatoriskt fält






Bildverifiering

Laddar ... Laddar ...
  • Rolf

    Alliansens politik är grym och segregerar människor i fack varifrån de aldrig mer orkar resa sig. Människor knäcks och förlorar allt hopp.

  • Pingback: Piskan viner « Görans tankar och bagateller

  • Kersti Albinsson

    Hur många fick arbete tack vare arbetsförmedlingens insatser innan den nya sjukförsäkringsreformen? Det som slagit mig är att av de som utförsäkrades i början av året var redan 40% inskrivna på arbetsförmedlingen. Efter regeringsskiftet kommer uppgifter om att 40% är inskrivna på arbetsförmedlingen av de som utförsäkrades. Ingen skillnad med andra ord. Hur många sjuka fick ett arbete med eller utan stöd innan den nya sjukförsäkringsreformen?

    Vissa arbetsgivare arbetar för att ta tag i sjukskrivningar genom att den som sjukskriver sig blir kontaktad av en företagssköterska. Mycket bra initiativ för att i god tid ta ta i sjukproblematik som kanske härrör från arbetsmiljön. Detta ställer i sin tur krav på arbetsgivaren att se till att arbetsmiljön är så bra att människor orka jobba ett helt liv utan att bli sjuka.

  • Leif Johansson

    Bra artikel med viktigt innehåll. Däremot reagerar jag på rubriken. Ersättning från sjuk- eller arbetslöshetsförsäkringarna är ju inte bidrag, utan just ersättning från försäkringar.

  • Pingback: Nu höjer vi rösten mot utförsäkringarna!‏ « Bokstavsprinsessan

  • Simsalablunder

    ”Ekonomiska straff och sanktioner gör inte människor friskare”

    Det hade man ju inte kunnat gissa…… om man är Alianskramare.

  • Pingback: Finns detta? « PåRiktigt

  • Anita Lund

    Jag är en av dem som blev utförsäkrad i årsskiftet, trots utsliten rygg och Sjögrens syndrom, med kronisk tröttet och torra slemhinnor. Har 6 år till pension och känner mig helt utsliten. jag skulle inte vilja bli förtidspensionär på heltid. Men jobba som undersköterska i äldrevården, på 100% det klarar man inte. Arbetet är väldigt påfrestande fysiskt/psykiskt. Sjukförsäkringskassan, är inte till för sjuka, har jag konstaterat, efter att haft mycket med dem att göra.

  • Kn63

    Arbetsförmedlingen är ingen förmedlare av arbeten. Arbetsförmedlingen är baea en papperstiger, som kostar pengar.