Skicka "Sjukt många äger din vårdcentral" till en vän

E-posta Sjukt många äger din vårdcentral till någon du gillar

* Obligatoriskt fält






Bildverifiering

Laddar ... Laddar ...
  • Kerstin

    Har ni inte glömt Praktikertjänst? Privat och medlemsägt. De äger tillsammans ett 60-tal vårdcentraler i Sverige, vilket är ungefär dubbelt så många som vardera av Capio och Carema.

    Det, det största vårdföretaget i Sverige, ägs och drivs av personalen. En hel del foppa-tofflor där, helt enkelt.

  • Magnus Söderberg

    1. Är vården dålig i dessa företag?
    2. Vad är ett VC-företags syfte? Förädla verksamheten och så småningom floata företaget på börsen och göra en exit med bra vinst.

    Vad är problemet?

  • Eva-Lena

    Nej, som fackligt aktiv kan jag att det är fel, Kerstin. Vi har gått igenom de förr. Praktikertjänst har 8000 anställda, Carema har över 10000 och Capio och Attendo har över 15000 anställda var.
    Förresten ägs INTE Praktikertjänst av personalen. Varje vårdcentrals ägare är också är delägare i Praktikertjänst. Resten är helt vanliga anställda.

  • Hans

    Problemet är att det är skattepengar det handlar om, som förvandlas till skattefria inkomster i andra länder. Mina skattepengar ska gå till vård, inte champagne till ägarna i Luxemburg.

  • Centerjonas

    Extremt konstig artikel!

    I Sverige finns 14 000 vårdföretag! 90 procent av dessa har färre än 10 anställda.

  • frank

    90 procent av vårdföretagen har färre än 10 anställda.
    Idag skapas möjligheter för folk att ta tag sin egen situation.
    ”1997 Landstinget hade beslutat att psyk i Bollnäs
    skulle läggas ner. Då kavlade medarbetarna upp skjortärmarna och
    startade eget. I dag har företaget Neuropsyk
    120 anställda!”

  • Sirpa Åhr

    Praktikertjänst skapar de yttre förutsättningarna för företaget. Entreprenören leder företaget och har ansvaret för driften av mottagningen.www.praktikertjanst.se
    Kvinnor och män ska ha samma möjligheter till ägande samt att starta
    och driva företag.www.centerkvinnorna.se
    Fler aktörer behövs inom vården både stora o. små.

  • Eva-Lena

    Men så är det ju inte med centerns poltik. De stora blir allt större och de små blir alltfärre.

  • Sirpa Åhr

    Centerpartiets politik är att både stora och smö företag behövs inom vårdsektorn. Vi vill stimulera kvinnors företagande och ägande, det leder till jämställdhet. Genom LOV får fler små företag chansen att etablera sig.

  • Pingback: Skatteparadis, privat vård och korruption. | Satyagraha