Skicka "Elektrikerna varslar om konflikt" till en vän

E-posta Elektrikerna varslar om konflikt till någon du gillar

* Obligatoriskt fält






Bildverifiering

Laddar ... Laddar ...
  • Jadå!

    Stå på er! /SEKOit

  • Adam

    Nåja, strejka inte för länge för ni ska ha råd att betala skadeståndet och rättegångskostnaderna från Laval-målet med.Snart kommer billigare arbetskraft från Europa, då är ni inte så tuffa längre.Som vanligt står ni med mössan i handen när arbetsgivarna säger upp..

  • komunanställd

    Tur att det finns en fackförening värd namnet. Stå på er det finns ju pengar i er branch

  • Lars-uno

    Eftersom vi inom LO har kommit överens om bl a 2,6 procent så är det 2,6 som gäller inget annat. Det gäller att hålla ihop kör hårt.

  • S-Calle

    När ska LO-pamparna vakna? Eller finns det (kanske) ingen samordning denna gång?

    Äntligen kliver EL in och tar tag i den USLA avtalsrörelsen….

  • Mikael Öberg

    EFA och Svenskt Näringsliv vill ha konflikt. Nu får dom det…

  • YES!

    Pappers & SEF är de enda som fattat något!
    NU släcker vi Sverige.

    Löftet och samordningen har tydligen alla andra glömt bort.

  • Erik

    Äntligen något förbund som begriper att vi arbetare har tappat i förhållande till andra grupper i samhället, det gäller såväl direktörer, styrelseordföranden, direktioner, tjänstemän. Kolla i konjunkturinstitutets årsrapporter. När arbetarena knappt har någon löneglidning så har tjänstemännen nästan en löneglidning på 30 %. Stå på er det hjälper oss andra. Håll i mössan

  • Matte

    Till Adam Jag hoppas att ditt jobb blir det första dom tar i så fall. Förstår att du har synpunkter på att Byggnads o El tog fajten för människors lika värde. Eftersom du betraktar folk från andra länder som ”billigare arbetskraft” precis som slavägarna resonerade förr. Men fortsätt med dina inlägg det piggar upp kamplusten.

  • Ronny

    Svar till Adam Det är väl bättre att strejka bort pengarna än att betala skadestånd åt de som utsuger människor på grund av deras nationalitet